Jak przekonujemy na naszej stronie, ubezpieczenie OC przydaje się nie tylko kierowcom. Istnieją polisy OC dedykowane osobom wykonującym konkretne zawody oraz OC chroniące działalność gospodarczą. OC w życiu prywatnym to z kolei ubezpieczenie, które przyda się każdej dorosłej osobie.

Czym jest OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym to ubezpieczenie, które chroni Cię, kiedy w związku z czynnościami życia prywatnego spowodujesz nieumyślnie szkodę innej osobie. Może być to zarówno szkoda osobowa, jak i majątkowa. Ubezpieczyciel wypłaci wtedy za Ciebie odszkodowanie oraz zadośćuczynienie poszkodowanemu.

Kiedy chroni Cię OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym jest polisą dobrowolną, a to oznacza, że każdy ubezpieczyciel może ustalać indywidualnie dokładny zakres ochrony. Zawsze więc przeczytaj warunki konkretnego ubezpieczenia, zanim podpiszesz umowę.

Generalnie jednak OC w życiu prywatnym chroni Cię wtedy, kiedy Ty lub osoby albo zwierzęta, za które jesteś odpowiedzialny, wyrządzą nieumyślnie szkodę komuś innemu, a to zdarzenie nie będzie miało związku z Twoją działalnością zawodową.

OC w życiu prywatnym może więc zapewnić wypłatę odszkodowania poszkodowanemu, kiedy:

  • zalejesz mieszkanie sąsiada z dołu po awarii w trakcie prania,
  • wpadniesz na inną osobę, szusując po nartach na stoku,
  • Twój pies zniszczy spodnie listonosza,
  • Twoje dziecko potrąci pieszego, jadąc na rowerze.

Jak kupić OC w życiu prywatnym?

OC w życiu prywatnym możesz kupić jako samodzielne ubezpieczenie lub jako dodatek do ubezpieczenia mieszkania czy turystycznego.

Jeśli szukasz polisy jedynie na czas wyjazdu, spokojnie możesz kupić OC w życiu prywatnym w pakiecie z ubezpieczeniem podróżnym. Zadbaj jedynie o wysoką sumę gwarancyjną.

Uważaj natomiast na OC dodawane do ubezpieczeń nieruchomości. Niestety takie polisy często mają bardzo ograniczony zakres ochrony oraz niską sumę. W praktyce nie zapewnią więc żadnej ochrony. Przed zakupem polisy porównaj więc uważnie warunki różnych ubezpieczeń domu i znajdź takie, które oferuje OC w życiu prywatnym o szerokim zakresie ochrony.