Ubezpieczenie OC

Ubezpieczenia OC komunikacyjne

Ubezpieczenie OC samochodu jest w Polsce obowiązkową polisą. Jeśli nie ubezpieczysz auta, grozi Ci wysoka kara za brak OC.

OC komunikacyjne

Czym są komunikacyjne ubezpieczenia OC?

Ubezpieczenia OC komunikacyjne jest obowiązkowe dla wszystkich osób posiadających samochód zarejestrowany w Polsce. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej ma na celu ochronę kierowcy przed finansowymi skutkami szkód przez niego wyrządzonych. Ubezpieczenia komunikacyjne gwarantują pokrycie finansowe szkód, dzięki czemu kierowca nie musi wykładać pieniędzy z własnej kieszeni.

Zakres ubezpieczeń komunikacyjnych

Ubezpieczenie OC komunikacyjne obejmuje szkody rzeczowe, tj. pokrywa koszty naprawy samochodu, w który ubezpieczony uderzył oraz szkody osobowe, czyli odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadku. OC funkcjonuje tylko w sytuacji, gdy do zdarzenia doszło w związku z ruchem pojazdu. Jest to nie tylko używanie pojazdu do przemieszczania się, ale tażke wsiadanie i wysiadanie, załadowanie i rozładowanie pojazdu, zatrzymanie, postój i garażowanie.

Jak kupić najtańsze OC?

Zdecydowana większość kierowców – jak najbardziej słusznie – kieruje się wyłącznie ceną przy wyborze ubezpieczenia OC. Z racji tego, że ubezpieczenie OC komunikacyjne jest regulowane przez prawo, każde towarzystwo oferuje je w tym samym zakresie. Różnice w składkach zależą tylko i wyłącznie od taryfikatorów, które stosują firmy ubezpieczeniowe, czyli od zasad naliczania zwyżek i zniżek na kierowców, w zależności od określonych parametrów. Najszybszym sposobem na znalezienie najtańszego ubezpieczenia OC jest porównanie składek u wszystkich ubezpieczycieli.W tym celu można skorzystać z narzędzia umieszonego na tej stronie. Po wpisaniu kodu pocztowego i pojemności silnika sprawdzimy 5 najtańszych polis OC. W celu sprawdzenia większej ilości ofert polecamy skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń OC, która błyskawicznie wyświetla składki kilkunastu towarzystw po wypełnieniu przez użytkownika tylko jednego formularza. Pozwala to zaoszczędzić sporo czasu na samodzielną weryfikację ofert w oddziałach ubezpieczycieli i pieniądze – kupując najtańsze ubezpieczenie OC na rynku.

› Porównywarka ubezpieczeń OC ‹

Skutki braku ubezpieczenia OC

Zasady dotyczące ubezpieczenia komunikacyjnego są regulowane w art. 88 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych i są bardzo restrykcyjne. Kierowcy, który nie wykupił ubezpieczenia OC, grozi nie tylko kara grzywny, która ustalana na dany rok kalendarzowy i uzależniona od wysokości kursu euro. Jest on automatycznie wyeliminowany z ruchu drogowego i musi poryć koszty holowania i parkowania pojazdu. Brak ubezpieczenia komunikacyjnego OC ma jeszcze większe konsekwencje wówczas, gdy kierowca pojazdu spowoduje wypadek. Jest wtedy zobowiązany do pokrycia strat związanych z remontem samochodu oraz jego holowaniem. Istnieje też duże prawdopodobieństwo, że będzie on musiał pokryć koszty leczenia i rehabilitacji osób poszkodowanych w wypadku, a w najgorszym scenariuszu ? będzie zobowiązany do wypłacania poszkodowanemu dożywotniej renty inwalidzkiej.

Towarzystwa ubezpieczeń

Towarzystwa ubezpieczeniowe, chcąc zachęcić kierowców do wybrania ich polisy, często oferują dodatkowe produkty do ubezpieczenia OC. Należą do nich na przykład: Assistance oraz ubezpieczenie Zielonej Karty. Wybierając towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym podpiszemy umowę, warto zwrócić uwagę zarówno na bonusy, ale także na to, jaką grupę kierowców faworyzuje dana firma oraz jaką oferuje sumę ubezpieczenia. Warto też przeanalizować ilość i rodzaj skarg opublikowanych na stronie Rzecznika Ubezpieczonych, sprawdzając tym samym jakość obsługi danego towarzystwa ubezpieczeniowego.